Abd, Afganistan’dan Kaçmak Zorunda Kaldı – Özel Röportaj

Yıllardır Afganistan’da terör estiren ABD yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından bölgeden kaçarak giderken Taliban ülkenin kontrolünü eline aldı. Taliban’ın yönetim erkine gelişiyle birlikte oluşan süreç yakından takip edilirken Afganistan meselesine dair merak edilen çok sayıda husus bulunuyor. Afganistan’da geçmişten günümüze yaşananları konuştuğumuz Uluslararası Sosyal, Siyasal ve Sektörel Araştırmalar Platformu (USSAP) Başkanı İsmail Mansur Özdemir çok önemli değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin çok net bir şekilde Afganistan’da yenilgiye uğradığını dile getiren Özdemir, ABD’nin bu durumu gizlemek için birtakım taklalar attığını söyledi. İsmail Mansur Özdemir, Afganistan halkını zafere götüren etmenleri gazetemize açıklarken Soğuk Savaş sürecinden bu yana Afganistan’da yaşananlara dair önemli noktalara temas etti. ABD’nin

Afganistan’dan kaçışını ‘İnsanlık tarihinin unutmayacağı fotoğraflardan biri’ olarak nitelendiren Özdemir, Milli Gazete aracılığıyla önemli bir uyarıda da bulundu.

ABD’nin küresel emperyalist rolünden vazgeçmediğini fakat yeni bir modele geçtiğini aktaran Özdemir, “Biden’in bu yeni politikasının farkında olunmalı.” diye konuştu.

BEKİR SITKI ŞİRİN – RÖPORTAJ 1. BÖLÜM

Afganistan’da yaşananları detaylarıyla sorduğumuz Uluslararası Sosyal, Siyasal ve Sektörel Araştırmalar Platformu (USSAP) Başkanı İsmail Mansur Özdemir, bölgeye dair okuma yapanların Soğuk Savaş iklimine hapsedilmek istendiğini söyleyerek bir coğrafyaya bakarken bizim de mensup olduğumuz medeniyet aksının temel parametrelerin baz alınması gerektiğini kaydetti. Sahip olunması zaruri olan birinci bakış açısının İslam aksı olduğunu dile getiren Özdemir, ikinci aksın da Türklerin kardeş topluluklarıyla beraber kurdukları coğrafyalar olduğunu belirtti. Sözlerinin etnik bir ulusçu atıf olmadığını dile getiren Özdemir, “Bu bir medeniyet aksını inşa ederken kullanacağımız bir parametre. O nedenle Türkler ve kardeş topluluklar diyorum. Kardeşlik denildiğinde yazgıda ve yolda kardeşlik… Yani Çeçenlerden tutunuz, Kürt halkına kadar kardeş topluluklarla yazmış olduğumuz bir tarih…” ifadelerini kullandı.

‘AFGANİSTAN, TÜRKİSTAN HATTININ BİR PARÇASIDIR’

Afganistan coğrafyasının geçtiğimiz yüzyıldan başlamak üzere sırasıyla İngilizlerin, Rusların ve Amerikalıların egemenlik sahası olduğunun altını çizen İsmail Mansur Özdemir, Afganistan’ın bunun dışında Türkistan hattının da bir parçası olduğunu kaydetti. Özdemir konuya dair, “Bölgede özellikle bir önceki yüzyılı ele aldığımızda egemen güç olarak İngilizleri görüyoruz. Ardından İngilizlerden kaçan Afgan Krallarının Ruslara tutulduğunu belirtmek gerek. Rus etki sahası… Bu durumun altında Rusların Soveyt çatışını çoklu uluslar üzerine inşa etme çabası da yatıyor. Bunun dışında bir başka boyut daha var. Afganistan aslında Türkistan hattının bir parçasıdır. Türkistan deyince aklımıza sadece Doğu Türkistan geliyor. Türkistan dediğimizde batıyı da doğuyu da düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

AFGAN HALKINI ZAFERE GÖTÜREN ETMENLER NEYDİ?

Özdemir, Afganistan halkını ABD karşısında zafere götüren etmenlere dair de konuştu. Afganlıların önemli özelliklerini vurgulayan Özdemir, bunların başında mütevazi yaşamın geldiğini dile getirdi. “Afgan halkı mütevazı kaynaklarıyla ama Müslüman, Hanefi, Sünni ve dirençli ahlaklarıyla mukakevemetli tabiatlarıyla ve yaşadıkları coğrafyanın sadeliğini bir avantaja dönüştürerek büyük bir zafer yaşadı. Mütevazi yaşamak insanların mukavemet gücünü arttırıyor.” diyen Özdemir, ayaklarında terlikleriyle Hindikuş dağlarına tırmanan bu Müslümanların aynı zamanda çok ciddi bir mukavemet becerisinin olduğunu bütün dünyanın kabul ettiğini belirtti.

‘SSCB YIKILIRKEN O DEVASA GÜCÜ YOK EDEN MÜCAHİTLER OLDU’

Soğuk Savaş ikliminden bu yana Afganistan’da yaşananlara dair önemli değerlendirmelerde bulunan İsmail Mansur Özdemir, modern dönemde Afganistan’ın Rus işgaliyle birlikte tanındığını söyledi. Mücahitlerin Ruslarla mücadelesinde Rusların orayı müzahir bir alan haline getirmeye çalıştığını kaydeden Özdemir, verilen mücadele sonucunda SSCB’nin yıkıldığını ve bu devasa gücü yok edenin mücahitler olduğunu belirtti. Özdemir, konuya dair, “Modern dönemde biz Afganistan’ı Rus işgaliyle tanıdık, Rus işgaline karşı mukavemet eden mücahidler olarak tanıdık. Özellikle dindar çevrelerde bu konuya dair şiirler, yazıldı, destanlar yazıldı. Mücahitlerin Ruslarla mücadelesinde Ruslar orayı müzahir bir alan haline getirmek istiyorlar. Buna karşı tüm kabileler ortak bir kararla Rusları püskürtecek bir mücadelenin içerisine giriyorlar. Ruslarla olan mücadele çok değerli bir mücadeledir. Bu dönemde dünya Afganistan halkını tanırken verilen mücadelenin legalliği de ortaya kondu. Burada önemli bir noktaya da değinmek isterim. 1989’da Rusya’nın hem sosyoekonomik şartlarının kötüleşmesiyle hem de daha çok Afganistan’da hareket edemez hale gelmesiyle çöküşü hızlanmış oldu. SSCB yıkılırken o devasa gücü yok eden mücahitler oldu.” diye konuştu.

‘AFGANİSTAN HALKININ ARKASINDA ABD VARMIŞ GİBİ BİR ALGI OLUŞTURDULAR’

Uluslararası Sosyal, Siyasal ve Sektörel Araştırmalar Platformu (USSAP) Başkanı İsmail Mansur Özdemir, Afganların Rus işgalcilere karşı elde ettiği zaferin ABD sayesinde başarıldığı yönündeki yanlış algıya da dikkat çekti. ABD’nin Soğuk Savaş iklimi içerisinde Ruslarla yapılan bu savaşı az maliyetle kendi lehine çevirmek istediğini ve bu nedenle sürekli politik taktikler geliştirdiğini kaydeden Özdemir, “ABD özellikle Afganistan’da savaşın meydana getirdiği travmalar ve özellikle sosyoekonomik maliyetler sebebiyle çeşitli kurumlar üzerinden Afganistan’a tırnak içerisinde insani yardımlar gönderme çabası içerisine girdi. Aynı süreçte bir reklam çabasında bulundular. Afganların Ruslara karşı olan savaşı kazanacağı anlaşılınca bugüne dahi etki edecek şekilde yüksek bir propaganda yaparak adeta Afganistan halkının arkasında ABD varmış gibi, Afgan mücahitleri bu savaşı kendi dirayetleriyle kazanmamışlar gibi bir algı oluşturdular. Hala bugün Afgan-Rus savaşını Amerikan Stingerlarının kazandığı şeklinde yanlış bir düşünce var. Burada şu gerçeği söylemek lazım; Rusların savaştaki üstünlüğü hava alanındaydı. Mücahitlerin üstünlüğü ise hem gerilla taktikleri hem de dağlık arazilerdi. Ne zaman Stinger tarzı füzeler mücahitlerin eline geçti, o zaman savaşın dengesi değişti. Ancak Müslümanların bu füzeleri ABD’den yüksek bedellerle almaları savaşı ABD’nin kazandığı anlamına gelmez.” dedi.

‘ABD, İSLAM DÜNYASINA YÖNELİK İŞGALİNİ AFGANİSTAN’DAN BAŞLATTI’

ABD’nin Afganistan’da başlattığı işgal sürecine dair değerlendirmelerde bulunan Özdemir, işgalin gerekçesi olarak Usame Bin Ladin’in gösterildiğini fakat ABD’nin Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra da işgal ettiği alanları terk etmediğini vurguladı. ABD’nin Irak’ta birtakım kimyasal silahlarla alakalı yaptığı ve hala ispatlayamadığı oyunu Afganistan’da da yaptığını kaydeden Özdemir, “ABD, 11 Eylül prodüksiyonunun ardından İslam dünyasına yönelik işgalini Afganistan’dan başlattı. Bu duruma bir gerekçe olarak da Usame Bin Ladin’in orada olması

gösterildi. Ancak ABD 11 Eylül olaylarının Usame Bin Ladin’in yaptığıyla ilgili bir kanıt sunamadı. Bu nedenle de o günkü Afgan yönetimi olan Taliban, Usame Bin Ladin’i vermeyi ilkesel düzeyde reddetti. ABD, uluslararası mahkemeleri harekete geçirmeyen, kendi kararını kendisi veren, kendi savaşını kendisi açan ardından Irak’ta ardından başka coğrafyalarda sürdürdüğü süreci işletmiş oldu. ABD 11 Eylül sonrasında Usame Bin Ladin’i merkeze aldı ancak Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra da işgal ettiği alanları terk etmedi. Aynı Irak’ta birtakım kimyasal silahlarla alakalı yaptığı ve bu hala ispatlanamayan benzer bir oyunu Afganistan’a karşı oynamış oldu ve bugüne kadar yirmi yılı aşkın süren bir savaş Taliban ile ABD arasında başlamış oldu.” ifadelerini kullandı.

‘ABD, BEKLEDİĞİNDEN YÜKSEK BİR MALİYETLE KARŞI KARŞIYA KALDI’

11 Eylül ile beraber başlanan işgal programında her şeyin her zaman ABD’nin istediği gibi gitmediğini aktaran USSAP Başkanı İsmail Mansur Özdemir bu durumun bir örneğinin de Afganistan’da yaşandığını vurguladı. ABD’nin bir tacir gibi düşündüğünü kaydeden Özdemir, ABD’nin Afganistan’daki süreç yönetiminde beklediğinden çok yüksek bir maliyetle karşı karşıya kaldığını belirtti. ABD, Afganistan’da çok güçlü bir politik karargah oluşturmak istediğini kaydeden Özdemir, “ABD, bu meseleyi askeri meseleden politik karargah aşamasına getiremedi. ABD, Afganistan ile ilgili yirmi bir yıllık sürecin ardından yeni bir makyaj oluşturmak istedi. Biden hükümetinin yapmak istediği şey bütün dünyada kendileri için yüksek maliyete yol açan ve zafere ulaşılamayan yerden askerlerini çekmek.. Unutmayalım; bir ordunun bir yere girmesi çok kolay fakat çıkması çok zordur. Savaşlar genelde ordu çekilirken kaybedilir. O nedenle Biden, Afganistan’dan ayrılış sürecini bir zafer gibi bir başarı gibi lanse etmeye çalışıyor. Fakat böyle bir şey asla söz konusu değil. ABD, Afganistan’da planladığı gibi bir işgal sürecini askeri aşamadan politik iktidar aşamasına geçiremedi. Net olarak söylüyorum; ABD, Afganistan’da yenilmiştir, imajını kurtarmak için birtakım taklalar atmaktadır. ” diye konuştu.

‘MÜSLÜMANLARIN UYANIK OLMASI GEREKEN BİR KONU VAR!’

“ABD, küresel emperyalist rolünden vazgeçmeyeceğini belirten Özdemir, ABD’nin karşı karşıya kaldığı yüksek maliyet dolayısıyla yeni bir yönetim modeline geçtiğini dile getirdi. Özdemir, bu noktanın Müslümanların uyanık olması gereken bir konu olduğunu söylerken “ABD diyor ki; savaş ve yüksek maliyetli operasyonlar yerine bölgedeki ihtilafları derinleştirerek ve bölgedeki bır kısım isimleri, aktörleri manipüle ederek bölgelerde inisiyatifi ele almak istiyor. ABD buna demokrasi açılımı filan diyorlar fakat ABD tipi demokrasiyi bütün insanlık biliyor. Son seçimlerde de gördük zira, meclislerinin basıldığı, polislerinin insanları vurduğu görüntüleri izledik. ABD, yeni bir modele geçiyor. Bunun sebebi de yüksek maliyet ve kayıplar. ABD, ortaklarına ve dünyaya taahhüt ettiği kazanımları elde edemedi. Biden’in bu yeni politikasının farkında olunmalı. Ne diyordu Biden? Kendi içlerinde ihtilafa düşürerek kendi içlerinden bir kısmı avantajlı hale getireceğimiz bir politika… Aslına bakarsanız bu açık savaştan daha zor bir politika. Yani Müslümanlar arasında seçtiği birilerini manipüle ederek bir siyaset alanı açmak istiyorlar.” dedi. Mansur Özdemir, konuya ilişkin olarak, Joe

Biden’in ABD Başkanı olduğu takdirde yüksek savaş maliyetlerinin ABD’yi soktuğu dar boğazdan ABD’yi çıkaracaklarına yönelik vaadini de hatırlattı.

‘BU KAÇIŞ İNSANLIK TARİHİNİN UNUTMAYACAĞI FOTOĞRAFLARDAN BİRİ’

ABD’nin bölgemizde uyguladığı işgal süreçleri sırasında ABD halkının takındığı tavra dair de dikkat çeken ifadeler kullandı. ABD halkının aslında ne yaşandığını ne tür travmalar olduğunu pek bilmediğini söyleyen Özdemir, “Hollywood burada çok önemli bir rol üstleniyor. Sanallıkla gerçeklik arasındaki belirsizliği ABD’nin propaganda birimleri marifetiyle ABD halkı, ABD’nin sebep olduğu vahşet ile birlikte bu vahşet için ne kadar maliyet ödendiğini bilmiyor. Çünkü ABD halkının kendisi bir hollywood filminin içerisindeki bir figüran gibi. ABD önce halkına propaganda temelli olarak yalan söylüyor. ABD çok büyük maliyetler ödüyor, bedeller ödüyor fakat ödemiyormuş gibi yapıyor. ABD, Afganistan’daki işini altı ayda halledeceğini düşünmüştü fakat yirmi bir yılın sonunda görüyoruz ki Afganistan’ı kaçarak terk ediyorlar. Bu kaçış insanlık tarihinin unutmayacağı fotoğraflardan biri.” sözlerini sarf etti.

‘ABD, FİLİSTİN’DE DE YENİLGİYE UĞRADI’

USSAP Başkanı İsmail Mansur Özdemir, Milli Gazete’ye yapmış olduğu değerlendirmelerde Biden yönetiminin art arda yenilgiler tattığını da kaydetti. ABD’nin yakın zamanda Afganistan’ın yanı sıra Filistin’de de yenilgi yaşadığını aktaran Özdemir, Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’nda İsrail ile birlikte ABD’nin de itibarının yerle bir olduğunu dile getirdi. Özdemir, “Filistin’de de biliyorsunuz ABD yenilgiye uğradı. ABD, İsrail’i desteklemesine rağmen Kudüs’ün Kılıcı Operasyonu’nda Filistinliler zafere ulaştı. Filistin’de yapılacak seçimler konusunda İsrail seçimi yaptırmamak için her türlü taklayı atmıştı, ABD de Filistin’e yapacağı yardımları çekeceğini ilan etmişti. Böylece Mahmud Abbas yönetimi üzerinde baskı oluşturdu. Bu durumun neticesinde Abbas yönetimi’nin Filistin seçimlerinden vazgeçmesinden kısa bir süre sonra bir savaş oldu ve bu savaşta İsrail ile birlikte ABD’nin de itibarı yerle bir oldu.” diye konuştu.

ABD, UÇAKLA AFGANİSTAN’DAN KAÇIRDIĞI İŞBİRLİKÇİLERİNİ UGANDA’YA BIRAKTI

Taliban’ın ortaya çıkış sürecini, zaman içerisinde yaşadığı değişimi, hali hazırdaki süreçte vereceği imtihanları konuştuğumuz Özdemir, Taliban’ın El Kaide ve DEAŞ gibi yapılardan farkını açıkladı. ABD eliyle Afganistan’a ne huzur ne de sulhun geldiğini dile getiren Özdemir aksine bu dönemde Afganistan’ın kriminal bir ortama dönüştüğünü vurguladı. Afganistan meselesine ilişkin olarak Taliban üzerinden İslam karşıtlığı yapıldığını da dile getiren Özdemir, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından ülkeden kaçırdığı işbirlikçilerini Uganda’ya bıraktığını da açıkladı. Özdemir,ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden önce Taliban’la yürütülen görüşmelerin detaylarının kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini de belirtirken Afganistan için en büyük tehlikenin Rusya ve Çin olduğunu düşündüğünü kaydetti. Özdemir, Afganistan’da faizsiz bir kalkınma modeli oluşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BEKİR SITKI ŞİRİN – RÖPORTAJ İKİNCİ BÖLÜM

Afganistan’ın yakın geçmişine dair Milli Gazete’ye önemli değerlendirmelerde bulunan İsmail Mansur Özdemir, Taliban’ın ortaya çıkış sürecini anlattı. Rus savaşının ardından kardeş kavgasının olduğu bir dönemin yaşandığını, Ruslarla yapılan savaşta kahramanlaşan insanları bir anda birbirleriyle savaşır halde gördüklerini söyleyen Özdemir, “Burada medrese uleması ve öğrencileri medreselere çekildi ve bu savaşa taraf olmadı. Bunu bir Taliban güzellemesi olarak değil analizi olarak söylüyorum. Bir zaman sonra bu kitlenin parçalanmış Afganistan profili içerisinde homojen bir şekilde teşekkül ettiğini, organize olduğunu, hızla Kabil başta olmak üzere bütün bölgeleri ele geçirdiğini biliyoruz. Bu süreçte hatırlanacak olursa Ahmet Şah Mesud’un Rabbani’yi de yanına alarak kuzeye çekilmesi suretiyle bir Taliban oluşumunun ortaya çıktığını söylemek gerekiyor. Taliban’ın ilk çıkış noktası, bütün grupların birbiriyle harp içerisinde olduğu bir dönemde, bir ıslah olarak süreci yönetmesiydi.” dedi.

DAEŞ İLE TALİBAN’IN ONTOLOJİK BENZERLİĞİ VAR MI?

 Taliban’ın özellikle Deobandi geleneğinin vurgulanması gerektiğini kaydeden USSAP Başkanı Özdemir, bu ekolün sufi ve selefi ekollerden ayrıştığını belirtti. Son dönemde ontolojik olarak DAEŞ, El Kaide ve Taliban’ın birlikte okunduğunu belirten Özdemir, bu yaklaşımın doğru olmadığını söyledi. Özdemir, Abdullah Azzam’ın kitaplarında Hanefi ve Maturidi geleneklerine sadık Afgan gençleri ile Arap kökenli selefi gençler arasındaki uyumsuzluklara çokça atıf yaptığını hatırlatırken Taliban’ın El Kaide ile DAEŞ’in beslendiği selefi düşünceye karşı mesafeli olduğunu dile getirdi.

‘ABD ELİYLE AFGANİSTAN’A NE HUZUR NE SULH NE DE DEMOKRASİ GELDİ’

Özdemir, gazetemize yapmış olduğu açıklamalarda, ABD’nin 11 Eylül meselesine bağlantılı olarak Afganistan’a saldırmasıyla birlikte bütün gücüyle bölgeye yüklendiğini, kendine müzahir bir iktidar alanı oluşturduğunu ve kendisine bölgede çok sayıda yerel aktör bulduğunu aktardı. ABD’nin işgali altındaki sürecin Afganistan halkı için son derece zulmet içerisinde geçtiğini kaydeden Özdemir, “Kimse bunu söylemiyor! ABD’nin orada bulunduğu dönem güllük gülistanlık bir dönem değil. ABD eliyle Afganistan’a ne huzur ne sulh ne de demokrasi geldi.

Hatta bunlar olmadığı gibi ABD etnik çatışmayı sıcak tuttu. ABD özellikle Taliban’ın güçlü olduğunu düşündüğü bölgelerde katliamlar yaptı. Cenk Kalesi Katliamı mesela… Kale içerisine su ve petrol basarak kale içerisinde bulunan binlerce Afganlı şehit edildi. Oradaki insanları konteynırlara topladılar ve taradılar. Bunlar BBC ve diğer basın kuruluşları tarafından da yayınlandı. Bugünün olaylarını ABD işgali altındaki yıllarla ilişkilendirerek okumak zorundayız. Savaş ağlarının etrafında kenetlenen mafyatik oluşumlar, suç şebekeleri, insan simsarları… Ayrıca Taliban’ın ilk döneminde neredeyse bitmeye yaklaşan kokain ve madde ticareti ABD döneminde kontrollü şekilde müsaade edilen bir şeye dönmüş oldu.” ifadelerini kullandı.

‘ABD’NİN BÖLGEDEKİ VARLIĞI TAHRİBAT OLUŞTURMUŞTUR, KARDEŞİ KARDEŞE VURDURMUŞTUR’

USSAP Başkanı İsmail Mansur Özdemir, ABD’nin bölgede var olduğu dönemi bir demokrasi fırsatı, bir açılım ve refah dönemi olarak görmenin en büyük hata olduğunu belirtirken bu dönemi ‘Rüşvetin, yolsuzluğun, suçun, hukuksuzluğun ve özellikle bir şekilde ABD karşıtı olarak tanımlanan askeri güçlerin ailelerinin çok ağır zulümlere maruz kaldığı bir dönem’ olarak nitelendirdi. ABD işgalindeki sürecin bugün yaşananlara yol açtığını dile getiren Özdemir, “ABD’nin bölgedeki varlığı tahribat oluşturmuştur, kardeşi kardeşe vurdurmuştur. Mafyatik oluşumlara ve ABD’ye angaje yapılara imkan ve fırsat sağlayan ve ülkeyi kriminal cennete sürükleyen bir süreçtir.” dedi.

‘BÜTÜN DÜNYADA DAEŞ İLE TALİBAN BİRBİRİNE KARIŞTIRILIYOR’

 Taliban’a dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan İsmail Mansur Özdemir, Taliban’ın etnik bir yapı olarak tanımlanmasını doğru bulmadığını belirterek “Taliban yerel bir yapı. Taliban ile ilgili konuşulması gereken nokta Taliban’ın ilk iktidar dönemindeki deneyimsizliklerinden kaynaklanan metotlarından geliyor.

Aynı zamanda Taliban ve benzeri yapılara yönelik uluslararası propaganda Taliban’ın başına bela oldu. Zaten bugün bunun farkındalar. Uluslararası propagandaya malzeme oluşturacak nitelikteki uygulamaları ve halk ile güçlü, pedagojik, belirleyici bir etkileşime girememekten kaynaklanan usül hataları… Bütün dünyada DAEŞ ile Taliban birbirine karıştırılıyor. İnsanlar özellikle DAEŞ’in Ortadoğu başta olmak üzere çok sert, agresif ve izah edilmesi mümkün olmayan uygulamalarını gördükleri için Taliban ile DAEŞ’i zihinsel olarak aynileştiriyorlar. Bu farkında olunarak ya da olunmayarak yapılıyor. Taliban eşittir DAEŞ gibi bir algı ortaya çıkıyor. Ve bu durum Taliban’ın geçmiş dönemdeki sert algılanabilecek olan yönetim biçimiyle bütünleşiyor. Bu durum, Taliban karşıtı bir söylemin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu biraz algı yönetimi ile ve Taliban’ın metodolojisiyle alakalı bir mesele.” diye konuştu.

‘TALİBAN ÜZERİNDEN İSLAM KARŞITLIĞI, MÜSLÜMANLARIN UYANIK OLMASI GEREKEN BİR PROPAGANDA’

İsmail Mansur Özdemir, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından oluşan süreçte ABD’nin bıraktığı siyasi ve askeri boşluğu hızla başka bir gerçeklik olan sanal gerçeklikle doldurma noktasında kapsamlı bir propaganda sürecinin devreye girdiğini söyledi. “Bu propaganda sürecini yüz birim olarak düşünürsek doksan dokuzunu Batılı propaganda aletleri kullanıyor ancak birini Taliban kendisini ifade etmek için kullanmaya çalışıyor. Burada doğal olarak sosyal medya başta olmak üzere Taliban’ın geçmiş dönemdeki iktidar uygulamalarından kaynaklanan görsel ve verilerin de etkisiyle ortaya Taliban karşıtı küresel bir algı çıkıyor.” diyen Özdemir, dünyada pompalanan İslam karşıtı süreçte Taliban karşıtı algının kullanıldığına dikkat çekti. Cinsiyetsiz, ailesiz bir toplumun talep edildiği deizm ve ateizmin pompalandığı küresel bir iklimin var olduğunu aktaran Özdemir, “Bütün bu yapılar için Taliban’la ilgili küresel iklimin oluşturduğu algı dolu yüksek içerik bir avantaj rüzgarına dönüştürülerek bütün dünyada İslam kültür ve medeniyet takdimi resmedilen Taliban üzerinden kamuoyuna takdim

edilmeye çalışılıyor. Bu rüzgar adeta İslam ve medeniyetinin düşmanları tarafından bir fırsata dönüştürülmüş oluyor. Müslümanların uyanık olması gereken bir propaganda. Türkiye’de de biliyorsunuz, HDP İzmir Teşkilatı çarşaf ve tesettürü çiğnemek suretiyle Taliban ve Afganistan’ı paravan olarak kullanarak normal şartlarda cesaretle yapamayacakları bir şeyi yapmış oluyorlar. Ne yaptılar? Türkiye’nin Müslüman halkının kabul edemeyeceği özellikle HDP’nin doğu ve güneydoğuda siyaset yaptığı düşünüldüğünde Kürt halkının asla kabul etmeyeceği bir eylemde bulunuyorlar. Bunu neye sığınarak yaptılar? Taliban’ı resmederek yaptılar. Bu boyutuyla Müslümanların çok uyanık olarak bu küresel propagandayı püskürtmeleri gerekiyor. Hem diplomatik bağlamda ve hem de ülkemizde bu türden bir propagandaya karşı etkili bir karşı propaganda söyleminin oluşması gerekiyor. Makul ve itidalli duruşun Müslüman kuruluşlar tarafından temin edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

UÇAKLA AFGANİSTAN’DAN KAÇAN ABD İŞBİRLİKÇİLERİNE BÜYÜK ŞOK

İsmail Mansur Özdemir, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanında oluşan ve dünyanın gündemine oturan görüntüleri değerlendirdi. “Ben Afganistan Havalimanındaki bütün insanları böyle tanımlamamak ile birlikte bir kısmının geçmişte ABD ile iş tutan insanlar olduğunu düşünüyorum.” sözlerini sarf eden Özdemir, ABD’nin Afganistan’da fonladığı, destek verdiği, günahlarına alet ettiği ya da birtakım lojistik ihtiyaçları için kullanarak kirlettiği çok kalabalık bir insan kitlesinin olduğunu söyledi. ABD’nin bölgeden çekilişi esnasında iyice suça batmış ve uzun vadede tekrar kullanabileceği birtakım insanları uçaklarla taşıdığını da kaydeden Özdemir, bu insanların ABD tarafından büyük bir şoka uğratıldığını söyledi. Özdemir, konuya dair, “Aldığımız istihbaratlar, Uganda hükümetiyle anlaşmak suretiyle onların Uganda’ya bırakıldıkları yönünde. Bu da ABD’nin kendisiyle birlikte hareket ettiği insanlara bile nasıl ihanet ettiğine dair net bir örnektir. İnsanlık bu zalim siyonist devlete hiçbir şekilde güvenilmeyeceğini görmelidir.” dedi.

‘‘KENDİ HALKI BİLE AFGANİSTAN’DAN KAÇIYOR’ GİBİ BİR ALGI OLUŞTURUYORLAR’

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan havalimanına giderek ülkeden ayrılmak isteyenlerin arasında ABD’nin günahlarına ortak olmamış ama bir kaos ve kargaşa hali içerisinde korkuyla havalimanına gitmiş insanların da bulunabileceğini belirten Özdemir, söz konusu kitleye karşı pedagojik bir şekilde davranmak gerektiğini ve Taliban da bunu yaptığını söyledi. Özdemir, “Buradaki insanların emniyet içerisinde eve dönebileceklerinin söylendiği ve ABD’nin bu insanlar için bir refah ve ihsan kapısı olmadığının izah edildiği bir tutum sergilendi. Bunun dışında açıkça suça batmış olan insanlar için Afganistan yasaları çerçevesi içerisinde yapılacak açık yargılamalarla yargılanması gerekir. Bütün dünya sanki bu insanlar Taliban’dan kaçıyorlarmış gibi, ‘Buyurun işte kendi halkı bile Afganistan’dan kaçıyor’ gibi bir algı oluşturuyorlar. Bu bölgedeki savaşın yol açtığı ve ABD’nin de planlı ve organize bir şekilde yürüttüğü sistematik bir propaganda sürecidir. Öyle zannediyorum ki bölgede istikrarın teşekkülü ile beraber bir süreç yönetiminin ardından insanlar normal hayatlarına dönecektir.” diye konuştu.

‘TALİBAN İLE ABD ARASINDAKİ MÜZAKERELERİN DETAYLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞILMALI’

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden önce Taliban’la yürütülen görüşmelere dair önemli açıklamalar yapan Özdemir, söz konusu müzakerelerin açık müzakereler olmadığını ve bundan dolayı müzakerelerin içerikleriyle alakalı dünyanın çok fazla bilgisinin bulunmadığını vurguladı. Taliban’ın İslam dünyasını ABD ile müzakere sürecindeki görüşmelere dair tatmin etmesinin gerektiğini aktaran Özdemir, Rusya ve Çin ile yapılan müzakerelere dair de konuştu.

Özdemir, “Taliban’ın kendi siyasal hikayesi doğrultusunda Rusya ile Çin ile İngiltere ve diğer batılı ülkelerle yürüttüğü bir diplomatik süreç var. Bu diplomatik süreçte özellikle Rusya ve Çin ile olan ilişkileri diplomatik rasyonalite anlamında mantıklı görüyorum ancak bu ilişkilerin uzun vadede ne tür maliyetler getireceğini de bilmiyorum. Özellikle kamuoyuna düşen Doğu Türkistan’da vb. süreçlerle ilgili…” dedi.

‘AFGANİSTAN İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKENİN RUSYA VE ÇİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Taliban siyaseti ve Afganistan için en büyük tehlikenin Rusya ve Çin olduğunu düşündüğünü belirten Özdemir, Rusya ve Çin ile yürütülecek ilişkilerde dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Özdemir, konuya dair, Rusya, Putin ile beraber bölgede ciddi bir yayılmacı rol benimsemiştir ve narkoz etkisi oluşturan ilişkileriyle bünyesindeki devasa Müslüman halkını kullanarak ve aynı zamanda ikincil müzahil ülkeler üzerinden hareket ederek bölgede bir tesir oluşturma potansiyeli taşımaktadır. Bölgede Rus karşıtı bir söylem olmakla beraber eğer Afganistan halkı ve devleti yalnız kalırsa bu mecburiyet kendisini Rusya’ya mahkum edecektir. Bu mahkumiyeti ortadan kaldıracak şekilde tedbir alınması gerekir ve bu tedbiri en çok da Türkiye’nin alması gerekir. Çünkü Rusya’ya angaje bir Afganistan, Afgan halkı ile birlikte en çok Türkiye’ye yaraşmayacaktır. Çin bu süreçte en büyük tehlikedir. Çünkü Çin ekonomi ve siyaset olarak bütün aygıtlarıyla birlikte şu an dünyanın en yayılımcısı ülkesi haline gelmiştir. Özellikle Afrika’da yapmış olduğu yatırımlar ile Afrika’nın en güçlü ülkesi haline gelmiştir.

Bunu yaparken açık emperyalist ve işgalci yollarla değil sosyo ekonomik iktidarlarıyla bunu yapmaktadır.” diye konuştu.

TALİBAN’IN ÖNÜNDEKİ İMTİHANLAR NELER?

İsmail Mansur Özdemir, Taliban’ın zaman içerisinde yaşadığı deneyime dair de değerlendirmelerde bulundu.” Taliban’ın yirmi yıllık süreçle şu andaki manzarada propagandadan diplomasiye kadar süreci klasik Taliban tanımının çok dışında diplomatik ve uluslararası teamüllere uygun diplomasinin her biçimini yapan ve ilişkileri yöneten bir görüntüde olduğunu da ifade etmek istiyorum.” diyen Özdemir, Taliban’ın önündeki sürecin en hayati hususlarını da açıkladı. Özdemir, konuya ilişkin olarak, “Taliban’ın önündeki en önemli imtihan istikrar sürecinin temin edilmesi, güvenliğin sağlanması, uluslararası propagandaya karşı mücadelenin sürdürülmesi, kuzeydeki çatışmanın silah atılmadan tamamlanması, sosyo ekonomik dönüşümün sağlanması, üretim sürecinin sağlanması, devlet kapasitesinin inşa edilmesi, hükümet sürecinin hızla ve akillerin desteği ile temin

edilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Taliban’ın önünde hassas ve zor bir yol var.” ifadelerini kullandı.

‘AFGANİSTAN’DA FAİZSİZ KALKINMA MODELİ OLUŞTURULMALI’

Afganistan’ın devasa dış borçları konusunda yapılması gerekenleri sorduğumuz Özdemir, yanlış yönetim, ABD hibe yardımları üzerinden üretim kapasitesinin ortadan kalkması, son savaş sürecinde belli idarecilerin sahip oldukları kaynakları dışarı kaçırmaları gibi durumların neticesinde Afganistan’ın derin bir sıkıntı içerisine derin bir sıkıntı içerisine girdiğini söyledi. Afganistan’ın ekonomik problemlerinin tüm dünyanın problemi olduğunu belirten Özdemir, “Eğer dünya halkları Afganistan’dan göç edenlerin oluşturacağı sosyoekonomik şartlardan endişe ediyorlarsa Afganistan’a istikrarın gelmesi için dayanışma içerisine girmek zorundadırlar. Bu sadece Afganistan’ın, D8 ülkelerinin, bölge ülkelerinin sorunu değil tüm dünyanın sorunudur. Dünya, Afganistan’ın borçları konusunda Afganistan’ı rahatlatmalıdır.” dedi. Özdemir, konuya dair açıklamasında, Türkiye’nin hem devlet hem de STK’lar itibariyle İslam ekonomisinin ve faizsiz ekonominin gerektirdiği bir model çerçevesinde yeni bir İslami finans modelini, yeni bir İslami ekonomi üretim modelini bölgede tartışması gerektiğini kaydetti.

Özdemir, Afganistan’da oluşturulacak kalkınma modelinin gelişmekte olan ve gelişmemiş olan ülkelerin kalkınması için örneklik teşkil edecek şekilde yapılandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Hareketimiz sivil yapılanmaların haricinde yüksek devlet aklıyla birlikte uluslararası vizyona sahiptir.”

AFGANİSTAN’IN MİLLİ GÖRÜŞ’E İHTİYACI VAR!

Afganistan ile Türkiye arasında köklü ilişkiler olduğunu izah eden Özdemir, Türkiye’nin önümüzdeki süreçte Afganistan’da üst düzey bir rol almasının gerekliliğini vurguladı. İsmail Mansur Özdemir, ABD ve Batı perspektifi üzerinden bir pozisyon alınmasının fevkalade hatalı olacağını da kaydetti. Milli Görüş hareketinin Afganistan’ın yeniden inşa sürecinde oynaması gereken role dair de önemli açıklamalarda bulunan Özdemir, Milli Görüş’ün yüksek devlet aklıyla birlikte uluslararası vizyona sahip olduğunu dile getirdi. Özdemir, Afgan sığınmacıların çeşitli ülkelere yönelik gerçekleştirdiği göç konusuna da değinirken bu meseleyi göçmenleri örseleyerek tartışmayı doğru bulmadığını kaydetti ve göçü başlatan sorunlara yerinde müdahale edecek güce sahip olunduğunu söyledi.

BEKİR SITKI ŞİRİN – RÖPORTAJ – 3.BÖLÜM

 Uluslararası Sosyal, Siyasal ve Sektörel Araştırmalar Platformu (USSAP) Başkanı İsmail Mansur Özdemir, Türkiye’nin Afganistan ile köklü ilişkilerine ve ülkemizin bölgede oynaması gereken role ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Afgan coğrafyasıyla etnik ve tarihsel bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Özdemir, Türkiye’yi söz konusu coğrafyanın sınır komşusu olarak görmenin gerektiğini dile getirdi. Türkiye ile Afganistan arasındaki köklü ilişkilere değinen Özdemir, 1930’lu yıllarda bölgede modern devletin kurulması sürecinde

Mustafa Kemal Paşa tarafından Medine müdafii Fahrettin Paşa’nın büyükelçi olarak görevlendirildiğini kaydetti. Afganistan devletinin inşa edildiği süreçte Fahrettin Paşa’nın önemli bir rol oynadığına temas eden Özdemir, “Bu şu demektir en iyi adamlarınızdan birini bir devleti kurmak için gönderiyorsunuz. Bugünkü modern Afganistan devletinin devlet gövdesi de Fahrettin Paşa döneminde kurulmuştur. Yine daha önceki dönemde Osmanlılar için özellikle Sultan Abdulhamid Han’ın İttihad-ı İslam söylemi çerçevesinde bölge çok büyük bir anlam ifade eder ve bölgeyle temas çok yoğundur. İttihad-ı İslam söyleminin ana hattı bu hattır. Hatta Enver Paşa ve Cemal Paşa’nın bölgede üstlendikleri rol ile şu sözü söyledikleri ifade edilir; Türkiye’nin müdafaası Afganistan’dan başlar. Ondan sonraki dönemde de Afganistan idarecileriyle aramızdaki ilişki hep devam etmiştir. Kurtuluş Savaşında Afgan halkının bize verdiği destek de asla unutulmamalıdır. Biz herhangi bir devletin Afganistan’da konuşlandığı gibi konuşlanamayız. Tarihi ve siyasi referansımız çok güçlüdür. Ondan sonraki dönemlerde de hem Menderes hem Özal hem de özellikle Necmettin Erbakan Hoca döneminde bölge ile olan ilişkimiz derinlikli bir hale getirilmiştir.” dedi.

‘ABD VE BATI PERSPEKTİFİ ÜZERİNDEN BİR POZİSYON ALMAMIZ HATALI OLUR’

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın başbakan olduğu dönemde D8 çalışmaları başta olmak üzere savaşların devam ettiği süreçte aracılar göndererek sulhun temin edilmesi ve Afganistan devlet kapasitesinin inşa edilmesine yönelik olarak Milli Görüş kurumlarının bölgeyi sürekli izlediğini ve irtibatı devam ettirdiğini kaydeden İsmail Mansur Özdemir, “Ayrıca Afganistan’daki İslami hareketin yetkilileri sürekli Türkiye’ye gelmek suretiyle Afganistan cihadı Türkiye üzerinden dünyaya anlatılmıştır. Yani yakın dönemde de hem halk hem de devlet olarak hiçbir partinin iktidarı döneminde Afganistan politikası değişmemiştir. O sebeple bizim bugün ansızın ABD ve Batı perspektifi üzerinden bir pozisyon almamız, ABD programının bir uzantısı gibi görüntü vermemiz fevkalade hatalı olur. Bölgede parçalı görüntülü, etnik yapıları merkeze alan yaklaşımlar yerine bütüncül bir Afganistan politikası izlenmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

‘AFGANİSTAN’IN ANA AKTÖRÜNÜN TÜRKİYE OLMASI GEREKİR’

USSAP Başkanı İsmail Mansur Özdemir, Milli Gazete’ye yapmış olduğu değerlendirmelerde Türkiye’nin Afganistan’ın devlet kapasitesinin inşası konusunda kamu kurumlarıyla beraber Afganistan’ın refaha huzura gideceği yolun ana aktörü olmak zorunda olduğunu söyledi. Aradaki sulhun sağlanması, refahın arttırılması, devlet kapasitesinin inşa edilmesi, hükümetin teşekkül etmesi, askeri, güvenlik, belediyecilik, eğitim, sağlık, imar, mali birimlerin teşekkülü gibi alanlarda devlet kapasitesinin inşaası için Türkiye’den Afganistan’a uzmanların gitmesi gerektiğini dile getiren Özdemir, “Özellikle bu konuda Türkiye’de eğitim görmüş, Türkiye’ye müzahir, Türkiye’yle bir müktesabatı olan Afganistan vatandaşlarını potansiyel devlet kapasitesinde rol almak üzere karşılıklı ikili anlaşmaları arttırarak Afganistan topraklarındaki madenlerin, tarımsal alt yapının, insan kaynağının bizzat yerinde istihdam edilmesi, bizzat yerinde üretim döngüsünün içerisine dahil edilerek Afganistan’da millet ve devlet

bütünlüğünün sağlandığı müstakbel Afganistan’ın ana aktörünün Türkiye olması gerekir.” diye konuştu.

‘HAREKETİMİZ, YÜKSEK DEVLET AKLIYLA BİRLİKTE ULUSLARARASI VİZYONA SAHİPTİR’

Milli Görüş hareketinin Afganistan’ın yeniden inşa sürecinde oynaması gereken role dair de konuşan Özdemir, “Düşünce kuruluşundan insani yardıma gençlik çalışmalarından eğitime hukuk yardımından sağlık çalışmalarına mühendislik faaliyetlerinden sosyal perspektiflere kadar bütün alanlarda kurulmuş olan Milli Görüş kuruluşlarının Türkiye ile beraber yurt dışında vizyoner ve nitelikli inisiyatifler almaları gerekir. Bugün Afganistan, Türkiye’de Milli Görüş kuruluşlarının katkılarına muhtaçtır. D8 başta olmak üzere Türkiye’de ve bütün dünyada inşa faaliyetlerini gösteren Erbakan Hocamızın bize öğrettiği yol ve model budur. Bugün Türkiye ve dünya Müslümanlarının ihtiyaç duyduğu nokta Milli Görüş kuruluşlarının kamu diplomasisini inşa edici, operasyonel, sonuç odaklı müesseseler olmasıdır.” dedi. Özdemir, Milli Görüş hareketini “ Türkiye ile beraber dünya gerçeğini birlikte okuyan Erbakan Hocamızın kurduğu milli, siyasi, İslami vizyonu olan, tarihsel arka planını Selçuklu ve Osmanlı geleneğinden alan tecrübeli bir hareket” ifadeleriyle nitelendirirken “Hareketimiz sivil yapılanmaların haricinde yüksek devlet aklıyla birlikte uluslararası vizyona sahiptir. Uluslararası vizyondaki temel perspektifimiz bütün dünyada iyilik, refah ve selametin inşa olması ve İslam toplumlarında bugün var olan zorlukların sıkıntıların bittiği, İslam birliğinin teşekkül ettiği bir küresel kalkınmanın temin edilmesidir. Bu çerçevede siyasi hareketleri başta olmak üzere özellikle MİLKO kuruluşları, yani tematik olarak Erbakan Hocamızın kurmuş olduğu her kuruluş bulunduğu mahallinden başlayarak ülkesinden ve dünyadan bu anlamda sorumludur. Bu hareket siyasi partisi başta olmak üzere MİLKO’larıyla beraber bütün sektörlerde kurmuş olduğu yapılarla varlığını idame ettirir. Ancak bu yapıların hızla ve organize bir şekilde bütün kapasitelerini ortaya çıkaracak şekilde, sadece bulundukları mahalde değil aynı zamanda dünya coğrafyasında da uzman oldukları alanlarda da ihtisas odaklanmalarını sağlayarak insan kapasitesini arttırarak kamu diplomasisinin en etkin kuruluşları olarak vazife yapmalıdırlar. Özellikle Afganistan savaş ve bu savaşın sonucunda ortaya çıkan durum göstermiştir ki; dünya Müslümanları çalışma yaptıkları alanlardaki ihtisaslaşmak, uzmanlaşmak zorundadırlar.” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE BÜTÜN DÜNYADA İYİLİĞİ, HAYRI İKAME EDECEK BİR MÜKTESEBATA SAHİPTİR’

USSAP Başkanı Özdemir gazetemize yapmış olduğu açıklamalarda göç konusuna dair de konuştu. Afgan sığınmacıların aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelere göç etmesini değerlendiren Özdemir, göç meselesini tartışmayı göçmenleri örseleyerek tartışmayı doğru bulmadığını kaydetti. Göçü başlatan sorunlara yerinde müdahale edecek güce sahip olunduğunu dile getiren Özdemir, “Özellikle Afganistan’dan gelen göçmenlerle ilgili problemin çözüm noktası budur. Bu meselenin sosyal arka planını görerek bizzat Afganistan’da bütün uluslararası kaynakları, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan D8’e kadar tüm kurum ve kuruluşları özellikle Batı dünyasının büyük bir başarısızlık ve hezimetle yürüttükleri işgal

sürecinden vazgeçirilerek bu işgal süreçlerinin bütün göç süreçlerinin ve Batı’nın bugün refah tehdidi olarak gördüğü göç meselesinin Batı’nın işgal süreçlerinin bir doğal neticesi olduğu gerçeğini Batılılara da anlatarak Türkiye bu konuda hem Afganistan’ın imajını hem Batı’nın algılarını yeniden inşa edebilecek ve bütün dünyada iyiliği, hayrı ikame edecek bir role bir müktesebata sahiptir. Bu konu sadece devletin değil tüm sosyal kurumların vazifesidir. Milli Görüş kuruluşları da dahil olmak üzere bütün dünyada kapasite inşa eden tematik bir örgütlenme içerisinde hareket etmesinin sağlanması ve Afganistan’da Türk STK’arın ve MİLKO’ların kendi uzmanı olduğu konularda bu kapasite inşasına katkı verdikleri müreffeh bir Afganistan için hep birlikte çalışmamızın çok daha doğru olacağını düşünüyorum. Taliban başta olmak üzere oradaki bütün yapılara yapacağımız rehberliğe o bölgelerin ihtiyacı olduğunu belirtmeliyim.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu